Logo PSHK

LECZENIE URAZU KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO CZ.II

Tekst pochodzi z seminarium dr. Jusa na temat leczenia urazy kręgosłupa szyjnego przy pomocy homeopatii. Został opracowany przez Christopha Grabenhofera i Regule Schmid, dzięki uprzejmości Fundacji dr. BK Bose.

Artykuł został zamieszczony w czasopiśmie Similia nr 124, wydawanym przez SHI.

I część tego artykułu znajdziesz tutaj: https://pshk.pl/leczenie-urazu-kregoslupa-szyjnego/

IGNATIA AMARA

Podobnie jak u Acidum phosphoricum, o przepisaniu pacjentowi leku Ignatia często decydującą rolę odgrywają okoliczności w jakich doszło do wypadku. Utrata miłości, rozwód, trudna sytuacja rodzinna z mnóstwem kłótni, stres, chroniczny brak snu – to tylko niektóre z możliwych czynników, które mogą wywołać stan Ignatia.

Sen

Ci pacjenci, po urazie kręgosłupa szyjnego, często przychodzą do nas z bezsennością i negatywnymi myślami. Nie potrafią się wyłączyć i odczuwają coś w rodzaju wielkiego chaosu. Mówią nam: „Nie mogę zasnąć, czuję, że już nigdy nie będę mógł zasnąć!” albo: „Nie mogę zasnąć, bo boje się, że nigdy się nie obudzę”. Z jednej strony mówi, że nie może spać, ale z drugiej strony mówi, że nie śpi, bo boi się, że już się nie obudzi. Sprzeczność. Ignatia jest sprzeczna. Leży w łóżku, nie śpi i boi się, że nigdy nie będzie mogła zasnąć. Sama przerywa proces zasypiania, oczekując, że nie będzie mogła zasnąć. Ignatia nie może leżeć na lewym boku i leży na brzuchu podczas tych sytuacji. Ma uczucie guli w gardle, z trudem oddycha – najlepiej oddycha leżąc na brzuchu. To dla niej najlepsza pozycja. Ignatia mówi przez sen i ma długie sny. Musi iść do toalety 2-4 razy w nocy, aby oddać mocz. Jej pęcherz moczowy ma związek z jej nerwowym pobudzeniem. W rezultacie sen jest wielokrotnie przerywany. Ale kiedy wraca do łóżka i zasypia, jej sny zaczynają się tam, gdzie się skończyły i są kontynuuowane. To typowe dla Ignatii.

Układ oddechowy

Kiedyś leczyłem Ignatią astmę o podłożu psychicznym, która u pacjentów może rozwinąć się po fizycznym urazie lub trudnych emocjonalnych przeżyciach. To astma, ponieważ ci pacjenci hiperwentylują się, co utrudnia im oddychanie. W przypadku Ignatii często są to procesy, w których problemy powstają same i mają związek jedynie z nerwowym pobudzeniem. Przykład: Jest noc, pacjentka leży w łóżku, myśli o tym, co się stało w przeszłości lub o jakimś wypadku i dostaje zadyszki. Hiperwentyluje się tak długo, aż nie zacznie głęboko oddychać, co uspokaja pacjenta w stanie Ignatia. Dopóki pacjentka Ignatia nie wykona głębokiego oddechu, nie zazna spokoju. Z powodu tych objawów nazywa siebie teraz astmatyczką i chciałaby być leczona na astmę, chociaż jej objawy mają jedynie charakter psychiczny. Po urazie kręgosłupa szyjnego u Ignatii mogą pojawiać się zawroty głowy, ataki paniki z hiperwentylacją i tendencją do omdlenia. Gdy panika się nasila, często ma wrażenie, że coś podnosi się z brzucha do gardła np. kula, mówi „ciasno mi w gardle” lub „duszę się”. Odczuwa ulgę, gdy bierze głęboki oddech.

Umysł

Kiedy homeopata mówi do pacjenta w stanie Ignatii: „Tak, bardzo cierpisz. Przykro mi, że musisz tak cierpieć” – on natychmiast zaprzecza, ponieważ ci pacjenci nie znoszą pocieszania i dają to wyraźnie odczuć innym.

Ignatia jest również wskazana, gdy ktoś z bliskich osób pacjenta miał wypadek. Albo cała rodzina miała wypadek i mężczyzna lub kobieta w stanie Ignatii bardziej martwią się o rodzinę, a mniej o siebie. Mówią: „Myślałem, że cała rodzina umrze! Widziałem ich martwych! Widziałem ciała! Prawie widziałem groby!”. Nie mówi o sobie. To skrajny stan szoku, forma odrętwienia wobec samego siebie.

Innym wskazaniem Ignatii jest sytuacja, w której mężczyzna lub kobieta stają się sceptyczni po wypadku i mówią: „Mój partner przesadza, nie radzi sobie tak dobrze! Ciągle się śmieje, a nigdy wcześniej tego nie robił!” – złudzenie, że partner jest chory, może być również stanem Ignatia.

Albo od czasu wypadku pacjentka w stanie Ignatia pije teraz 3 do 4 filiżanek kawy dziennie i zaczyna się błędne koło. Jeśli nie pije kawy, marzną jej ręce. Kiedy pije kawę, jej ręce się rozgrzewają, ale przez kawę w nocy nie śpi. Ignatia porusza się w takim kręgu. Drżenie jest charakterystyczne dla tego leku. Drżenie całego ciała i niepokój nóg.

Oczy

Ignatia to także lek na problemy z nerwem wzrokowym. Zanik nerwu wzrokowego, porażenie nerwu wzrokowego po urazie. Na przykład gdy pacjentka prawie oślepła po urazie lub, jak powiedziałem, na odwrót – jej partner był tak zszokowany cierpieniem swojej dziewczyny i od tamtej pory zmaga się z problemami ze wzrokiem. Tak właśnie dzieje się w przypadku Ignatii.

Układ moczowy

Po wypadku może również wystąpić nietrzymanie moczu. Zazwyczaj jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wystarczy kichnięcie lub kaszel i kilka kropel moczu natychmiast wypływa bez kontroli.

Pot

Ignatia może się obficie pocić. Widziałem kiedyś kelnerkę tak obficie pocącą się, że jej palce ociekały, a działo się to od czasu urazu kręgosłupa szyjnego. W pracy musiała nosić rękawiczki. Na szczęście z kręgosłupem nic się nie stało, nie była ranna, ale jej nerwy były tak wstrząśnięte, że rozwinęła coś w rodzaju nadpotliwości. Wszystko to ma związek z nerwami Ignatii. Podobnie jak Opium, Veratrum album czy Camphora, Ignatia poci się obficie.

Szok

Mrużenie oczu lub jąkanie się po wypadku jako objawy wstrząsu to również stany, w których Ignatia jest wskazana. Lub jeśli mowa stała się nosowa od czasu wypadku. Ta nagła zmiana w całej mowie ma związek z szokiem, a nie z polipami nosa czy jakąkolwiek inną organiczną przyczyną. Acidum phosphoricum również ma nosowy głos, ale tutaj ma to związek ze słabością. Kiedy mówi normalnie, musi włożyć w to więcej siły, dlatego mówi bardzo cicho i nosowo.

Symptomy lokalne

W przypadku Ignatii może wystąpić wiele różnych objawów i z mojego doświadczenia wynika, że​​objawy miejscowe wskazują na ten lek bardzo rzadko. Często w przypadku Ignatii występuje zbyt wiele mylących objawów i nawet homeopata dostaje z tego powodu bólu głowy. To sposób, w jaki pacjent się zachowuje i wyraża objawy prowadzi nas do właściwego wyboru lekarstwa, a nie pojedynczy objaw. Wizytówką Ignatii jest głębokie oddychanie i wzdychanie, co sprawia, że czuje się lepiej. Dla mnie ten objaw jest główną cechą Ignatii. To, wraz z nadmiernie pobudzonymi nerwami i obecnością sprzecznych objawów, często wskazuje na wybór właśnie tego leku.

Nawet w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego, najwyższym priorytetem homeopaty pozostaje „LECZYĆ CZŁOWIEKA, A NIE CHOROBĘ”.

– Mohinder Singh Jus

 

WSzystkie wiadomości

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.