Szukaj

LECZENIE URAZU KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO CZ.II

Tekst pochodzi z seminarium dr. Jusa na temat leczenia urazy kręgosłupa szyjnego przy pomocy homeopatii. Został opracowany przez Christopha Grabenhofera i Regule Schmid, dzięki uprzejmości Fundacji dr. BK Bose.

Artykuł został zamieszczony w czasopiśmie Similia nr 124, wydawanym przez SHI.

I część tego artykułu znajdziesz tutaj: https://pshk.pl/leczenie-urazu-kregoslupa-szyjnego/

IGNATIA AMARA

Podobnie jak u Acidum phosphoricum, o przepisaniu pacjentowi leku Ignatia często decydującą rolę odgrywają okoliczności w jakich doszło do wypadku. Utrata miłości, rozwód, trudna sytuacja rodzinna z mnóstwem kłótni, stres, chroniczny brak snu – to tylko niektóre z możliwych czynników, które mogą wywołać stan Ignatia.

Sen

Ci pacjenci, po urazie kręgosłupa szyjnego, często przychodzą do nas z bezsennością i negatywnymi myślami. Nie potrafią się wyłączyć i odczuwają coś w rodzaju wielkiego chaosu. Mówią nam: „Nie mogę zasnąć, czuję, że już nigdy nie będę mógł zasnąć!” albo: „Nie mogę zasnąć, bo boje się, że nigdy się nie obudzę”. Z jednej strony mówi, że nie może spać, ale z drugiej strony mówi, że nie śpi, bo boi się, że już się nie obudzi. Sprzeczność. Ignatia jest sprzeczna. Leży w łóżku, nie śpi i boi się, że nigdy nie będzie mogła zasnąć. Sama przerywa proces zasypiania, oczekując, że nie będzie mogła zasnąć. Ignatia nie może leżeć na lewym boku i leży na brzuchu podczas tych sytuacji. Ma uczucie guli w gardle, z trudem oddycha – najlepiej oddycha leżąc na brzuchu. To dla niej najlepsza pozycja. Ignatia mówi przez sen i ma długie sny. Musi iść do toalety 2-4 razy w nocy, aby oddać mocz. Jej pęcherz moczowy ma związek z jej nerwowym pobudzeniem. W rezultacie sen jest wielokrotnie przerywany. Ale kiedy wraca do łóżka i zasypia, jej sny zaczynają się tam, gdzie się skończyły i są kontynuuowane. To typowe dla Ignatii.

Układ oddechowy

Kiedyś leczyłem Ignatią astmę o podłożu psychicznym, która u pacjentów może rozwinąć się po fizycznym urazie lub trudnych emocjonalnych przeżyciach. To astma, ponieważ ci pacjenci hiperwentylują się, co utrudnia im oddychanie. W przypadku Ignatii często są to procesy, w których problemy powstają same i mają związek jedynie z nerwowym pobudzeniem. Przykład: Jest noc, pacjentka leży w łóżku, myśli o tym, co się stało w przeszłości lub o jakimś wypadku i dostaje zadyszki. Hiperwentyluje się tak długo, aż nie zacznie głęboko oddychać, co uspokaja pacjenta w stanie Ignatia. Dopóki pacjentka Ignatia nie wykona głębokiego oddechu, nie zazna spokoju. Z powodu tych objawów nazywa siebie teraz astmatyczką i chciałaby być leczona na astmę, chociaż jej objawy mają jedynie charakter psychiczny. Po urazie kręgosłupa szyjnego u Ignatii mogą pojawiać się zawroty głowy, ataki paniki z hiperwentylacją i tendencją do omdlenia. Gdy panika się nasila, często ma wrażenie, że coś podnosi się z brzucha do gardła np. kula, mówi „ciasno mi w gardle” lub „duszę się”. Odczuwa ulgę, gdy bierze głęboki oddech.

Umysł

Kiedy homeopata mówi do pacjenta w stanie Ignatii: „Tak, bardzo cierpisz. Przykro mi, że musisz tak cierpieć” – on natychmiast zaprzecza, ponieważ ci pacjenci nie znoszą pocieszania i dają to wyraźnie odczuć innym.

Ignatia jest również wskazana, gdy ktoś z bliskich osób pacjenta miał wypadek. Albo cała rodzina miała wypadek i mężczyzna lub kobieta w stanie Ignatii bardziej martwią się o rodzinę, a mniej o siebie. Mówią: „Myślałem, że cała rodzina umrze! Widziałem ich martwych! Widziałem ciała! Prawie widziałem groby!”. Nie mówi o sobie. To skrajny stan szoku, forma odrętwienia wobec samego siebie.

Innym wskazaniem Ignatii jest sytuacja, w której mężczyzna lub kobieta stają się sceptyczni po wypadku i mówią: „Mój partner przesadza, nie radzi sobie tak dobrze! Ciągle się śmieje, a nigdy wcześniej tego nie robił!” – złudzenie, że partner jest chory, może być również stanem Ignatia.

Albo od czasu wypadku pacjentka w stanie Ignatia pije teraz 3 do 4 filiżanek kawy dziennie i zaczyna się błędne koło. Jeśli nie pije kawy, marzną jej ręce. Kiedy pije kawę, jej ręce się rozgrzewają, ale przez kawę w nocy nie śpi. Ignatia porusza się w takim kręgu. Drżenie jest charakterystyczne dla tego leku. Drżenie całego ciała i niepokój nóg.

Oczy

Ignatia to także lek na problemy z nerwem wzrokowym. Zanik nerwu wzrokowego, porażenie nerwu wzrokowego po urazie. Na przykład gdy pacjentka prawie oślepła po urazie lub, jak powiedziałem, na odwrót – jej partner był tak zszokowany cierpieniem swojej dziewczyny i od tamtej pory zmaga się z problemami ze wzrokiem. Tak właśnie dzieje się w przypadku Ignatii.

Układ moczowy

Po wypadku może również wystąpić nietrzymanie moczu. Zazwyczaj jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wystarczy kichnięcie lub kaszel i kilka kropel moczu natychmiast wypływa bez kontroli.

Pot

Ignatia może się obficie pocić. Widziałem kiedyś kelnerkę tak obficie pocącą się, że jej palce ociekały, a działo się to od czasu urazu kręgosłupa szyjnego. W pracy musiała nosić rękawiczki. Na szczęście z kręgosłupem nic się nie stało, nie była ranna, ale jej nerwy były tak wstrząśnięte, że rozwinęła coś w rodzaju nadpotliwości. Wszystko to ma związek z nerwami Ignatii. Podobnie jak Opium, Veratrum album czy Camphora, Ignatia poci się obficie.

Szok

Mrużenie oczu lub jąkanie się po wypadku jako objawy wstrząsu to również stany, w których Ignatia jest wskazana. Lub jeśli mowa stała się nosowa od czasu wypadku. Ta nagła zmiana w całej mowie ma związek z szokiem, a nie z polipami nosa czy jakąkolwiek inną organiczną przyczyną. Acidum phosphoricum również ma nosowy głos, ale tutaj ma to związek ze słabością. Kiedy mówi normalnie, musi włożyć w to więcej siły, dlatego mówi bardzo cicho i nosowo.

Symptomy lokalne

W przypadku Ignatii może wystąpić wiele różnych objawów i z mojego doświadczenia wynika, że​​objawy miejscowe wskazują na ten lek bardzo rzadko. Często w przypadku Ignatii występuje zbyt wiele mylących objawów i nawet homeopata dostaje z tego powodu bólu głowy. To sposób, w jaki pacjent się zachowuje i wyraża objawy prowadzi nas do właściwego wyboru lekarstwa, a nie pojedynczy objaw. Wizytówką Ignatii jest głębokie oddychanie i wzdychanie, co sprawia, że czuje się lepiej. Dla mnie ten objaw jest główną cechą Ignatii. To, wraz z nadmiernie pobudzonymi nerwami i obecnością sprzecznych objawów, często wskazuje na wybór właśnie tego leku.

Nawet w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego, najwyższym priorytetem homeopaty pozostaje „LECZYĆ CZŁOWIEKA, A NIE CHOROBĘ”.

– Mohinder Singh Jus

 

WSzystkie wiadomości