Szukaj
Dlaczego homeopatia nie działa?

Czy homeopatia działa?

Obecnie większość osób, które interesują się alternatywnymi i naturalnymi metodami leczenia otarła się już o homeopatię. Choć homeopaci doskonale zdają sobie sprawę z niesamowitych efektów stosowania tej terapii, wśród pacjentów i społeczeństwa zdania na jej temat są podzielone i wciąż słyszymy, że „homeopatia nie działa”. Jaki jest powód dla którego homeopatia jest wciąż niedoceniana? Właściwie, jest ich kilka…

SZYBKIE ROZWIĄZANIA

Nastały czasy w których rozwiązania wszystkich możliwych problemów szukamy w Internecie. Tak jest również w przypadku zdrowia. Aktualnie w Internecie znajdziemy wiele przeróżnych poradników homeopatycznych, jednak należy pamiętać, że wymienione w nich leki są tylko propozycją, a nie gotową ordynacją. W tego typu poradnikach znajdujemy tylko szczątkowe informacje dotyczące konkretnego leku i co najważniejsze: rzadko kiedy w takowym opisie uwzględniony jest czynnik wywołujący dolegliwość oraz stan psychiczny chorego człowieka. A homeopatia, jak wszyscy wiemy, to medycyna holistyczna i z tego powodu dwie powyższe informacje nigdy nie mogą zostać pominięte.

❗️Pułapka: Każdy homeopata, który usłyszy o chorej osobie, która z powodu silnego bólu gardła nie może przełknąć nawet łyka wody, pomyśli w pierwszej chwili o Belladonnie – bardzo często wymienianej w poradnikach w przypadku infekcji gardła. Jednak co zrobić, gdy wyjdzie na jaw, że chorobę poprzedzał czynnik emocjonalny, a chory jest spokojny i apatyczny, a więc jest całkowitym przeciwieństwem Belladonny? Po namyśle homeopata może zmienić swoje początkowe założenie i podać lek homeopatyczny Gelsemium. Lek ten choć rzadko zaznaczany w poradnikach, cechuje się podobnym do Belladonny objawem z niemożnością przełykania z powodu silnego bólu. Niestety, tej wiedzy najpewniej nie znajdziemy w Internecie…

Jeśli takiej osobie mimo wielu niezgodności podamy lek Belladonna, szybko stwierdzimy, że „homeopatia nie działa”. Owszem, nie działa, ale tylko dlatego, że lek był niewłaściwie dobrany, a w jego doborze kierowaliśmy się jednym objawem i nie uwzględniliśmy całości stanu chorego człowieka.

Homeopatia Homeopatii nierówna

Wiele popularnych „preparatów homeopatycznych”, które bez problemu dostaniemy w każdej aptece ma niewiele wspólnego z homeopatią z czasów Hahnemanna. Najczęściej są to mieszanki leków homeopatycznych w niskich potencjach. Preparaty złożone zostały stworzone na potrzeby dzisiejszych czasów, w których preferujemy szybkie i gotowe rozwiązania, ale niestety – homeopatia nie lubi gotowych rozwiązań. Działanie preparatów złożonych jest tak naprawdę sprawą losową – raz pomogą, innym razem nie, dlatego ich stosowanie może doprowadzić nas do wniosku, że skuteczność homeopatii to czysta ruletka. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku przyjmowania gotowej mieszanki leków, pominięta została jedna z głównych zasad homeopatii – indywidualizacja. W homeopatii nie ma uniwersalnych rozwiązań, a próba zamknięcia homeopatii w sztywnych ramach zawsze kończy się fiaskiem. 

❗️Nawet dziesięć osób cierpiących na tę samą chorobę najpewniej od homeopaty dostałoby zupełnie innych lek. 

❗️Nigdy nie powinno stosować wielu różnych leków homeopatycznych jednocześnie lub na zmianę.

Pośpiech, wszędzie pośpiech

Brakuje nam cierpliwości – o leku homeopatycznym myślimy często jak o tabletce przeciwbólowej. Mamy nadzieję, że przyjmując go, już za 15 minut będziemy mogli wybrać się do pracy lub wrócić do codziennych aktywności pomimo choroby – stanowcze nie. Organizm musi mieć czas na regeneracje, a choroba to zawsze czas odpoczynku i odpuszczenia. Zdrowienie w ten sposób jest po stokroć lepsze niż przyjmowanie leków chemicznych i gnanie na pełnym gazie do pracy po ich zażyciu, jednak wymaga nieco więcej zrozumienia dla własnego ciała. Homeopatia sprawia, że organizm we własnym zakresie reguluje procesy fizjologiczne umożliwiając spokojny sen lub generując gorączkę, dzięki której szybciej dojdziemy do siebie. Jeśli nie dostrzegamy tych naturalnych mechanizmów, często dochodzimy do wniosku, że „homeopatia nie działa”. Ale ona działa! Problem w tym, że działa nie tak jak tego oczekujemy. Zamiast dodać energii ona kładzie nas do łóżka i każe odpocząć, a w dzisiejszych zabieganych czasach rzadko kiedy takie rozwiązanie nam odpowiada…

brak holistycznego podejścia

Wciąż myślimy alopatycznie. Pomimo zapewnień wielu pacjentów o zrozumieniu holistycznego podejścia do zdrowia pod koniec wizyty często pada pytanie: „no dobrze, a co robimy z tą wątrobą/tarczycą/skórą?, „A co na ten katar?”. Homeopata zamyka oczy, bierze głęboki wdech i ponownie ze stoickim spokojem tłumaczy, że na nic zda się leczenie wątroby dopóki nie uzdrowi się człowieka… Istnieje silny związek pomiędzy tym co czujemy i myślimy, a tym na co chorujemy. W homeopatii nie oddzielamy chorej części ciała od całego człowieka. Chorujesz Ty, a nie Twój pojedynczy organ.

❗️Holistyczne podejście do zdrowia to również odpowiednio zbilansowana dieta, codzienna dawka ruchu czy spokojny sen. Zaniedbanie tych aspektów doprowadza do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, dlatego w trakcie leczenia powinniśmy zadbać o zdrowe nawyki.

👉 Mam nadzieję, że widzicie już jak złożoną sprawą jest kwestia skuteczności homeopatii. Brak efektów leczenia wynika z notorycznie popełnianych błędów, braku wiedzy oraz braku zrozumienia tego, czym homeopatia właściwie jest.

👉 Czy homeopatia „NIE DZIAŁA”? Owszem, ale tylko wtedy, gdy jest ŹLE stosowana.

👉 Zanim wydamy opinię na jej temat powinniśmy zapoznać się z jej zasadami oraz zrozumieć jak wiele różni ją od standardowych metod leczenia. Nikt z nas nie wypowiada się na temat pilotowania samolotu bez zdobycia wiedzy i doświadczenia na ten temat – niech i z homeopatią będzie tak samo 🙏

Ilona Maślankowska

WSzystkie wiadomości