Szukaj

Apis w leczeniu zapalenia piersi

Dr Martine Jus

Dyplomowana homeopatka SHI/hfnh

Apis jest wskazany w przypadku zapalenia piersi wywołanym czynnikami emocjonalnymi tj.: żalem, gniewem, zazdrością, złymi wieściami. Innymi czynnikami wywołującymi jest tłumienie wysypek, opryszczki czy pokrzywki.

Kobieta miała zbyt dużo pokarmu, a następnie nagle rozwija zapalenie piersi w wyniku zazdrości, jest niezadowolona ze wszystkiego, jest płaczliwa, nerwowa, szybko się obraża, czuje się gorzej, gdy ktoś ją pociesza i chce być sama. Głos i zachowanie mogą wydawać się niedojrzałe i dziecinne (Ign, Puls).

Chora pierś jest obrzęknięta i różowo-czerwona. Ból jest silny, piekąco-kłujący, a ulgę przynoszą zimne okłady. Ból odczuwany jest również w ramieniu przy dotkniętej dolegliwością piersi.

Gorączka bez pragnienia, z wyjątkiem okresu dreszczy. Gorączka około 15-16 godziny. Silne pragnienie tylko podczas dreszczy, poza tym brak pragnienia.

Pogorszenie: ucisk, ciepło, w nocy, po śnie

Poprawa: zimne okłady, chłód, odkrycie, siedzenie pionowo

Różnicowanie z Bryonią

Bryonia często jest różnicowana z Apisem, ponieważ obydwa leki czują się lepiej dzięki zimnym okładom, są bardzo rozdrażnione i chcą być same.

Bryonia jest wskazana w zapaleniu sutka po gniewie, zimnie, przemarznięciu lub stłumieniu pocenia. Bryonia jest niezadowolona, chce czegoś, a potem to odrzuca.

Utrata nadziei, strach przed śmiercią (uzupełnienie Aconitum). Bryonia odczuwa suchość błon śluzowych, ma zaparcia i suchość w ustach z dużym pragnieniem na zimne napoje. Apis nie jest spragniony, z wyjątkiem momentu dreszczy.

Pierś jest twarda jak kamień, gorąca i zaczerwieniona. U Apisu obrzęk nie jest tak twardy i jest różowo-czerwony. Bryonia ma piekący ból, Apis piekąco-kłujący. Typowe dla Bryonii jest pogorszenie spowodowane przez najmniejszy ruch, a nawet oddychanie. Kobieta karmiąc piersią musi podpierać chorą pierś, a nawet mocno naciskać, aby tylko uniknąć najmniejszego drgnięcia. Bardzo mała ilość pokarmu. W przeciwieństwie do Bryonii, Apis odczuwa pogorszenie poprzez ucisk.

WSzystkie wiadomości