Tekst pochodzi z seminarium dr. Jusa na temat leczenia urazy kręgosłupa szyjnego przy pomocy homeopatii. Został spisany i opracowany przez Christopha Grabenhofera i Regule Schmid, dzięki uprzejmości Fundacji dr. BK Bose.
W 2007 roku w szkole homeopatii SHI odbyło się specjalistyczne seminarium na temat homeopatycznego leczenia urazu kręgosłupa szyjnego. W tym artykule opisane są bardziej szczegółowo dwa leki homeopatyczne stosowane podczas tego typu dolegliwości: Acidum phosphoricum i Ignatia amara.
Artykuł został zamieszczony w czasopiśmie Similia nr 124, wydawanym przez SHI.
Leczenie urazu kręgosłupa szyjnego jest złożone. Niestety, pacjenci często zgłaszają się na leczenie homeopatyczne dopiero po tygodniach, miesiącach, a nawet latach od wypadku. W zależności od tego, kiedy pacjent się do nas zgłasza, różne dolegliwości mogą wysuwać się na pierwszy plan i dlatego homeopatia wskazuje różne podejścia.
Uraz kręgosłupa szyjnego powoduje przede wszystkim przerażenie i ból w okolicy szyi i głowy. Wstrząs psychiczny jest jednym z najważniejszych elementów leczenia urazu kręgosłupa szyjnego, nie tylko ostrego, ale także przewlekłego. Widziałem przypadki, w których szok i strach były nadal widoczne wiele lat po wypadku, a Aconitum lub Arnica wspaniale pomagały. W wielu przypadkach uraz kręgosłupa szyjnego działa jako wyzwalacz zaburzeń konstytucjonalnych, lub mówiąc inaczej: uraz uruchomił uśpione u pacjenta miazmy. W niektórych przypadkach głównym problemem są zmiany w psychice po urazie kręgosłupa szyjnego, takie jak depresja, lęki, zmiany osobowości, zaburzenia percepcji. W innych przypadkach główny nacisk kładziony jest na ból. Dlatego nie powinniśmy podchodzić schematycznie do leczenia tego typu zaburzeń.
Okoliczności, w jakich znajdowała się osoba, która uległa wypadkowi, czasami stanowią klucz do doboru właściwego leku homeopatycznego, zwłaszcza w przypadku przewlekłego urazu kręgosłupa szyjnego. Czy pacjent był zdenerwowany emocjonalnie w chwili wypadku? Czy przeżywał nieszczęśliwą miłość? Czy właśnie został zwolniony z pracy? Czy osłabiła go już inna choroba? Moje doświadczenie pokazuje, że takie elementy są bardzo ważne.
Pamiętam pacjenta z przewlekłym urazem kręgosłupa szyjnego, który od lat próbował już bezskutecznie różnych form leczenia. Moje pierwsze pytanie brzmiało: „Jak wyglądało Twoje życie w chwili, kiedy miałeś wypadek? Czy miałeś jakieś problemy?” Jego oczy łzawiły i powiedział mi, że jego ukochana matka zmarła niespodziewanie dwa dni wcześniej,
-„Wciąż nie mogę pogodzić się ze stratą”.
Wskazanym lekarstwem było Natrium muriaticum, które odpowiadało całości objawów i uleczyło go.
W zależności od przypadku, rzucające się w oczy objawy miejscowe dostarczają ważnych informacji na temat wyboru leku. W innych przypadkach ważniejsze są objawy psychiczne i ogólne. Jak wygląda koncentracja, charakter, pamięć chorej osoby po wypadku? Na przykład, jeśli pacjentka opowiada, że przed wypadkiem była osobą pozytywną, a teraz stała się bardziej pesymistyczna, jest to bardzo ważne dla leczenia homeopatycznego i musi mieć najwyższy priorytet w analizie przypadku. Zadaniem homeopaty jest zrozumienie człowieka jako całości, a nie leczenie wyłącznie objawów urazu kręgosłupa szyjnego. Jeśli tylko objawy urazu są brane pod uwagę i wykorzystywane do wyboru leku, wówczas nie oddaje się charakteru i esencji osoby z urazem, co jest konieczne do skutecznego leczenia.
Acidum phosphoricum jest rzadko brane pod uwagę przy urazach fizycznych i urazach kręgosłupa szyjnego, ale mojego doświadczenia wynika, że ten lek jest również bardzo cenny w leczeniu tych dolegliwości, zwłaszcza gdy w następnie urazu doszło do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Acidum phosphoricum odpowiada stanowi wyczerpania sił życiowych. Należy o tym pamiętać także w przypadku osób, których siły witalne w momencie wypadku były już osłabione przez problemy emocjonalne, takie jak żałoba, długie i żmudne studia czy wielokrotne operacje/znieczulenia itp.
W stanie Acidum phosphoricum od czasu wypadku człowiek się zmienił i popada w depresję, wycofuje się, po prostu leży, stracił chęć do życia i walki. Nie ma ducha walki i nie może się zdecydować, aby coś z tym zrobić. Często mówi: „Nie chcę nic robić. Nie chcę nic robić”.
Wygląda na wyczerpanego, jakby „zgaszonego”, bladego. Siedzi ze zgarbionymi ramionami i mówi wyjątkowo słabym, nosowym głosem, który staje się słabszy i cichszy podczas rozmowy. Zapytany o to, kładzie rękę na piersi i mówi: „Mówienie mnie męczy”. To dlatego, że czuje słabość w klatce piersiowej. W międzyczasie wzdycha. Od czasu wypadku stał się obojętny, nie ma energii i najchętniej by się położył. Stracił apetyt i pragnienie, co najwyżej ma ochotę na orzeźwiające owoce i soki owocowe. Wycofuje się, nie chce nikogo widzieć. Źle się czuje na zewnątrz na świeżym powietrzu. Od wypadku ma poważne problemy z koncentracją.
Warto też pomyśleć o Acidum phosphoricum, jeśli ktoś przed wypadkiem lubił muzykę, ale od tamtej pory nie toleruje żadnej muzyki. A może wcześniej nie lubił muzyki, ale od wypadku nie może jej już całkowicie znieść. Jeśli ktoś nie toleruje muzyki od czasu wypadku, powinieneś pomyśleć również m.in. o Carbo vegetabilis, Causticum lub Natrium sulfuricum. Jeśli pacjent był członkiem chóru lub orkiestry i po wypadku przestał lubić muzykę, wówczas wskazane może być Carbo vegetabilis lub Causticum. Na przykład Causticum mógł być piosenkarzem, ale od czasu kontuzji unika muzyki. Odwrotnie jest u Aurum: Aurum czuje się lepiej dzięki muzyce.
Aurum może być również wskazane w przypadku urazów kręgosłupa szyjnego. Ciśnienie krwi u Aurum wzrosło po kontuzji. Ciśnienie krwi wzrasta u pacjenta Aurum, gdy w jego życiu wydarzyło się coś niezwykłego. U Acidum phosphorium ciśnienie krwi spada. Typowa dla Acidum phosphoricum jest “łagodność” natury i zachowania, która nie występuje u Aurum. Aurum jest dominujący i dyktatorski w dobrej fazie swojego życia.
Oto przykład: Dwie osoby biorą udział w wypadku samochodowym. Obydwie mają uraz kręgosłupa szyjnego i lądują w szpitalu. Jeden dostaje Aurum, ponieważ jego ciśnienie krwi wzrosło. Czuje pulsowanie, ma czerwone oczy i słucha muzyki. Mówi: „Zostaw mnie w spokoju. Tylko ja i mój odtwarzacz CD!”. Jeśli obaj znajdą się w tym samym pomieszczeniu, nie jest to dobra wiadomość dla Acidum phosphoricum. Jeden pacjent chce muzyki, drugi nie. Jeden cały czas słucha muzyki, a drugi prosi pielęgniarkę o zatyczki do uszu.
Acidum phosphoricum jest łagodną, niespokojną, niepewną siebie osobą. Aurum jest kreatywny, to fanatyk religijny i pracoholik. Pracuje tak długo, aż wyczerpie całą energię. Wtedy Aurum przechodzi w przeciwną fazę i mówi: „To wszystko to dla mnie za dużo, zabiję się. Niczego w życiu nie osiągnąłem”. Poczucie bezwartościowości związane z depresją jest silne w przypadku Aurum. Acidum phosphoricum, podobnie jak Aurum, może mieć myśli samobójcze, ale w sykotyczny sposób: może niemalże umrzeć z głodu, ponieważ nie będzie jadł, wykazując sykotyczną fiksację na punkcie odmowy jedzenia. Acidum phosphoricum może pokrywać obie strony. Strach przed śmiercią i pragnienie śmierci
Acidum phosphoricum nie jest głodny, jest wrażliwy na hałas i muzykę, często ma szum w uszach, który nasila się rano po przebudzeniu. Pomaga mu krótki sen. Jeśli położy się w ciągu dnia i trochę prześpi, później czuje się trochę lepiej. Ale rano, po długim śnie, czuje się gorzej. Anacardium rano też czuje się gorzej, ale wystarczy, że coś zje i czuje się dużo lepiej. Nastrój jest bardziej pozytywny, szum w uszach jest mniejszy, a nudności ustępują wraz z jedzeniem. Stan Anacardium jest więc łatwy do odkrycia u pacjenta. Lac caninum również ogólnie czuje się gorzej rano. Zmiana osobowości po urazie kręgosłupa szyjnego u Lac caninum jest ukazuje się w następujący sposób. Pacjent Lac caninum mówi: „Nie jestem piękny. Nikt mnie nie lubi. Dlaczego miałbyś mnie lubić? Spójrz, jak wyglądam, okropne włosy, okropny nos, wszystko jest we mnie okropne”. Nie widzi, czym jest prawdziwe piękno. Widzi tylko negatywne rzeczy w swoim ciele i ma obsesję na punkcie wyglądu zewnętrznego. Jednak w przeciwieństwie do Acidum phosphoricum i Anacardium potrzebuje towarzystwa. Chce przebywać wśród ludzi i boi się samotności.
W przypadku urazu kręgosłupa szyjnego rozważ Acidum phosphoricum, jeśli występuje również pogorszenie wzroku od czasu urazu. Lub jeśli krótkowzroczność znacznie się pogorszyła od czasu urazu kręgosłupa szyjnego. Acidum phosphoricum po wypadku często cierpi na zaburzenia koncentracji. Nie chce i nie może się skupić. Jeśli próbuje coś przeczytać, męczy się, ma zawroty głowy, oczy stają się ciężkie i zmęczone. Ma potrzebę zamknięcia oczu lub przyciśnięcia ich dłonią, a litery zlewają się razem, gdy czyta.
Inne objawy Acidum phosphoricum w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego obejmują sztywność i napięcie mięśni szyi, które nasilają się przy ruchu głowy. Ponadto często występuje drętwienie i mrowienie w ramionach i dłoniach. Ze względu na słabość szyi pacjent nie może utrzymać szyi w pozycji pionowej. Raz po raz pacjent potrzebuje jakiejś formy wsparcia. Gdy mamy do czynienia z tym objawem myślimy również o lekach takich jak: Natrium muriaticum, Calcium carbonicum, Calcium phosphoricum lub Abrotanum. Acidum phosphoricum ma słabe krążenie, ma niskie ciśnienie krwi, cierpi na zawroty głowy, które nasilają się przy koncentracji lub poruszaniu się, a obraz tego leku pełen jest doznań typu mrowienie, drętwienie, skurcze mięśni itp.
W wyniku szoku pourazowego i związanych z nim obaw, Acidum phosphoricum może rozwinąć problemy z nerkami, np. zapalenie nerek. Świadczą o tym klasyczne objawy zapalenia nerek, takie jak białko w moczu lub nagła gorączka, dreszcze, zimne dłonie i/lub stopy oraz obrzęk twarzy lub powiek.
Zainteresował Cię powyższy artykuł? Zostań z nami! Już niedługo ukaże się jego druga część, a w nim na przykładzie dolegliwości po urazie kręgosłupa szyjnego omówiony zostanie lek homeopatyczny Ignatia.
Zapisz się i otrzymuj najnowsze informacje o homeopatii klasycznej
Sprawdź teraz swoją skrzynkę pocztową i kliknij w link potwierdzający, aby otrzymać dostęp do ekskluzywnych treści i aktualności dotyczącej homeopatii klasycznej.
POLSKIE SZKOLENIA HOMEOPATII KLASYCZNEJ
+48 789 482 708
Codziennie
od 9.00 do 14.00
sekretariat@pshk.pl
ul. Wioślarska 16
81-001 Gdynia, Polska
DR ARKADIUSZ
STANKIEWICZ
GABINET
+48 502 765 829
Polityka prywatności / Archiwum wiadomości