Gdy po raz pierwszy masz kontakt z homeopatą, zapewne czujesz się jakbyś właśnie trafił na odległą planetę, gdzie drzewa są fioletowe, a niebo różowe. Nie ma w tym nic dziwnego – wszystkie założenia homeopatii różnią się w znaczącym stopniu od tego, co jest już nam dobrze znane i wpajane od najmłodszych lat przez rodziców czy lekarzy. Dodatkowo, również homeopatyczne słownictwo różni się od „standardowego”, co sprawia, że można poczuć się jeszcze bardziej skołowanym…
Jednym z terminów, które sprawia trudność przy pierwszym kontakcie z nim jest tzw. modalność.
• Najczęstsza odpowiedź po zadaniu pytania: „co poprawia Pani stan?” brzmi: „tabletka przeciwbólowa”. I rzeczywiście, tabletka, syrop czy pastylka do ssania zapewne zmniejszają nasilenie dolegliwości, ale w przypadku modalności nie o to tu chodzi.
• Drugą najczęściej słyszaną odpowiedzią jest: „nic nie poprawia i nic nie pogarsza”, co oczywiście jest mało prawdopodobne. W każdym stanie chorobowym intuicyjnie unikamy tego co nam szkodzi i równie intuicyjnie robimy to co sprawia, że czujemy się choć odrobinę lepiej, jednak w wielu przypadkach po prostu tego nie zauważamy. Podczas bólu głowy niektórzy z nas będą marzyli o odpoczynku w zaciemnionym pokoju, inni wyjdą na spokojny spacer, a kolejni udadzą się do parku pobiegać. Każde z tych zachowań jest przykładem modalności, które poprawiają stan: leżenie i spokój, powolny ruch i świeże powietrze lub gwałtowny, szybki ruch.
CZYM JEST MODALNOŚĆ?
W homeopatii modalnością nazywamy indywidualny sposób reagowania na bodźce płynące z zewnątrz – mówiąc nieco prościej modalnością jest wszystko to, co definitywnie „nasila dolegliwość” lub to co „przynosi ulgę”. Mówiąc o uldze, nie mam na myśli poprawy o 100%, jak jest to często rozumiane. Chodzi raczej o nawet minimalne złagodzenie nasilenia dolegliwości.
Przykłady modalności:
• kaszel: niekiedy może go łagodzić łyk zimnej wody, otwarcie okna lub przebywanie na świeżym powietrzu. W innej sytuacji minimalna ilość chłodu lub nawet wyciągnięcie ręki spod kołdry może wywołać męczący atak (pogorszenie: zimno). W przypadku kaszlu ważna jest pozycja w której się nasila lub osłabia tj.: leżenie, siedzenie, pochylanie, chodzenie. Jeśli osoba cierpiąca z powodu silnego kaszlu podczas ataku łapie się za klatkę piersiową możemy podejrzewać, że ucisk przynosi jej ulgę.
• urazy: główną modalnością będzie tu potrzeba ciepłych lub zimnych okładów, dotyk oraz pozycja chorej części ciała w której ból się zmniejsza lub zwiększa.
• kolka: dolegliwość, która dotyka najczęściej małe dzieci, co nieco utrudnia poznanie modalności, ale nie jest to niemożliwe. Główną modalnością w takich sytuacjach może być ucisk, dlatego też jeśli maluch przestaje płakać po zdjęciu pampersa, wiemy na pewno, że ucisk nasilał dolegliwość. Znaczące jest też to, co sprawia, że dziecko przestaje płakać, bo skoro nie płacze, to wiemy, że czuje się dzięki temu lepiej. Może to być powolne noszenie dziecka (poprawa: ruch), szybkie potrząsanie, przytulenie do rodzica (poprawa: towarzystwo), ciepły okład na brzuszek (poprawa: ciepło lub ucisk) lub jedzenie.
• ząbkowanie: kolejny trudny temat zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Podczas ząbkowania najczęstszymi modalnościami jest zimno lub ciepło w obrębie jamy ustnej, potrzeba gryzienia twardych lub miękkich przedmiotów oraz reakcja na towarzystwo mamy lub taty.
• Dolegliwości skórne: modalnościami charakterystycznymi dla skóry może być ciepła lub zimna kąpiel albo okład, ulga lub pogorszenie po drapaniu (w przypadku świądu), wpływ promieni słonecznych na dolegliwość oraz pora nasilenia się świądu np. noc.
DLACZEGO MODALNOŚCI SĄ WAŻNE?
• Każdy lek w Materia Medica ma swoje mniej lub bardziej charakterystyczne modalności. Nazwa jednostki chorobowej na którą chorujesz mówi homeopacie niewiele, ponieważ są to dla niego zbyt ogólne informacje. Dopiero po poznaniu Twojej osobowości oraz modalności danego stanu,
homeopata będzie w stanie wybrać właściwy lek. Bez znajomości charakterystycznych cech danego stanu, dobór leku staje się niesłychanie trudnym zadaniem i łatwo o błąd.
• Dzięki „działaniu modalnościami” (czyli robieniu tego co przynosi ulgę i unikaniu tego, co zaostrza dolegliwość) jesteśmy w stanie zminimalizować objawy i uczynić je znośniejszymi, a nawet doprowadzić do pełni zdrowia (w przypadku lekkich dolegliwości). Gdy boli Cię gardło, a ciepły napój przynosi Ci ulgę, powinieneś pić go jak najczęściej, analogicznie – jeśli ulgę w bólu gardła przynoszą Ci zimne napoje – to powinieneś pić jedynie zimne. Jeśli będziesz działać wbrew modalnościom i pomimo ulgi pod wpływem zimna, będziesz zmuszał się do picia ciepłych napoi, Twój stan może się pogorszyć. Z tego powodu tak ważna jest obserwacja swojego stanu i indywidualnych preferencji w chorobie.
Nie ma możliwości, aby opisać wszystkie istniejące modalności, ponieważ jest ich niesłychanie wiele.
Kaszel zaostrza się podczas zmywania naczyń w zimnej wodzie?
Kichasz więcej podczas słonecznej pogody?
Albo nieustannie ziewasz podczas bólu głowy?
Homeopaty nic nie zdziwi, a może mu jedynie pomóc w doborze odpowiedniego dla Ciebie leku
Ilona Maślankowska
Zapisz się i otrzymuj najnowsze informacje o homeopatii klasycznej
Sprawdź teraz swoją skrzynkę pocztową i kliknij w link potwierdzający, aby otrzymać dostęp do ekskluzywnych treści i aktualności dotyczącej homeopatii klasycznej.
POLSKIE SZKOLENIA HOMEOPATII KLASYCZNEJ
+48 789 482 708
Od poniedziałku do piątku
od 9.00 do 14.00
sekretariat@pshk.pl
ul. Wioślarska 16
81-001 Gdynia, Polska
DR ARKADIUSZ
STANKIEWICZ
GABINET
+48 502 765 829
Polityka prywatności / Archiwum wiadomości