Szukaj

Przypadek nerwicy lękowej z gabinetu dr Farokh’a

Sześćdzięsięcioczteroletni biznesmen przychodzi na konsultacje w sprawie chronicznego lęku, który towarzyszy mu już od 15 lat. Jest uzależniony od tabletek Serta 25 mg, które przyjmuje 2-3 razy dziennie przez ostatnie 7 lat. Próbował także innych leków alopatycznych w przeszłości, ale nic mu nie pomogły. Ajurwedyjskie lekarstwa także przyjmował - bezskutecznie. W końcu próbował także leków homeopatycznych takich jak Sulfur,
Arsenicum, Phosphorus itp. ale po nich ogólnie nastąpiła jedynie chwilowa poprawa. Powiedział, że chce przestać całkowicie brać Serta i przyjmować jedynie środki homeopatyczne. Czytał wiele książek o zdrowiu w tym i o homeopatii.

Historia pacjenta

Był całkiem zdrowy do 18 roku życia, aż pewnego dnia jego ojciec nagle zmarł w wyniku zawału serca. Będąc najstarszym dzieckiem w rodzinie musiał zająć się firmą swojego ojca, dodatkowo uczęszczać do college’u, a dodatkowo jeszcze miał wówczas dziewczynę, która była bardzo wymagająca. Działalność biznesowa nie była łatwa, ponieważ jego ojciec miał jeszcze dwóch braci jako partnerów, którzy byli dominujący i kontrolujący, mimo tego, że to jego ojciec założył ten biznes i zaprosił ich do spółki. Zmienili się całkowicie po śmierci jego ojca. Fakt jest taki, że jego ojciec zmarł właśnie w wyniku stresu, którego przysparzali mu jego bracia. Ta sytuacja wpędziła go w strach, że on również umrze na zawał serca z powodu stresu w pracy i mierzenia się z wujami. Powoli rozwijał niepokój w brzuchu, głośne odbijanie, nadkwaśność itp. Następnie lekarze zdiagnozowali u niego IBS (zespół drażliwego jelita). Trwało to około 5-6 lat. W wieku 28 lat ożenił się z tą samą dziewczyną, ale jej wymagania były wciąż większe i większe. Nie mógł znaleźć równowagi między biznesem, a wymaganiami swojej żony i w związku z tym rozwinął samoistne nadciśnienie tętnicze, zaczął przyjmować tab. Atenolol 50 mg 2x dziennie. Jednak po kilku tygodniach rozwinęły się u niego zawroty głowy, dlatego też lekarze poradzili aby przestał przyjmować lek. Zaczął przyjmować tab. Enalapril 5 mg, który należy do ACE inhibitorów (Inhibitory konwertazy angiotensyny). Lek mu odpowiadał, ale po 5 miesiącach stosowania ponownie rozwinął kilka skutków ubocznych jak zawroty głowy i kaszel. Zdecydował się zatem przyjmować leki ajurwedyjskie, które wyleczyły nadciśnienie, ale w ciągu kilku tygodni rozwinął się u niego lęk przed zatłoczonymi miejscami lub jeśli ktoś zamierzał go odwiedzić lub lęk przed
spotkaniem biznesowym. To później przekształciło się w silne kołatanie serca i nudności. Obecność lęku z niepokojem w okolicy serca z towarzyszącym zimnym potem. W zatłoczonych miejscach miał problem z oddychaniem, takie jak np. spłycony oddech.

Jego fizycznymi problemami były zgazowany brzuch, nadmierne wzdęcia, biegunka przy najmniejszym zdenerwowaniu i po zjedzeniu jakiegokolwiek pieczywa/ciasta. Zawsze skąpa, wyciekająca mikcja. Bardzo lubi masło, które dodawałby do niemalże każdego posiłku jak ryż, dal, warzyw, jajek itp. Nie lubi jeść pizzy, ponieważ zawiera ser. Miał bardzo unikalne symptom natury seksualnej, jego erekcje były słabe od momentu jak pomyślał o impotencji.

Wybrałem poniższe symptomy na jego pierwszej wizycie i poprosiłem, aby przez następne 6 tygodni zmniejszał dawkę Serta co drugi dzień.

Rubryki jakie wziąłem pod uwagę:
MIND - AILMENTS FROM - anger - anxiety; with
MIND - AILMENTS FROM - excitement - emotional
MIND - ANXIETY - anticipation; from
MIND - ANXIETY - crowd; in a
MIND - ANXIETY - paroxysms, inMIND - ANXIETY - time is set, if a
MIND - REASSURED - easily - anxious; when
MIND - RESTLESSNESS - anxious
EYE - AGGLUTINATED - morning
FACE - ERUPTIONS - Beard - folliculitis
STOMACH - NAUSEA - constant
RECTUM - DIARRHEA - excitement agg.
RECTUM - DIARRHEA - pastry agg.
RECTUM - FLATUS - copious
RECTUM - URGING - sudden
BLADDER - URINATION - dribbling
MALE GENITALIA/SEX - ERECTIONS - wanting - thinking about his impotence agg.
RESPIRATION - DIFFICULT - crowded room; in a
CHEST - RESTLESSNESS
SKIN - ITCHING - old people; in
GENERALS - FOOD and DRINKS - butter - desire
GENERALS - FOOD and DRINKS - cheese – aversion

Mój wykres repertoryzacyjny wyglądał następująco:

Lek:
Argentum nitricum LM1 z 5 CM, 1 łyżeczka 2 razy dziennie przez 6 dni, następnie placebo przez kolejne 45 dni.

Pierwsza wizyta kontrolna
Czuł się o wiele lepiej, tabletki Serta 50mg zredukował do 1szt raz na tydzień przez miesiąc. Argentum nitricum było kontynuowane tak jak wcześniej przez następne 6 tygodni. Zmierzone ciśnienie krwi było w normie- 140/90 mm Hg.

Druga wizyta kontrolna
Poleciał do Dubaju na 3 miesiące - odwiedzić córkę. Nadal czuł się lepiej, nie biorąc leku homeopatycznego.

Trzecia wizyta kontrolna
Przyszedł do mnie prosząc o zaprzestanie przyjmowania Serta. Powiedziałem mu, aby odstawił tabletki całkowicie. Później rozwinął się silny krwiomocz, który był bezbolesny. Badanie moczu wykazało R.B.C 100-200 z białkiem ++, bakterie ++, nie miał innych symptomów. Natychmiast zapisałem Lycopodium LM3 z 5 kubka,1 łyżeczka 4 razy dziennie przez 10 dni.

Czwarta wizyta kontrolna
Rutynowe badanie moczu jest prawidłowo, niepokój w normie i mógł prawidłowo skupić się na biznesie, wróciło dobre samopoczucie.

DR. FAROKH J. MASTER M.D. (Hom) PhD