Logo PSHK
Homeopatia i leczenie kataru

Porady homeopatyczne: leczenie kataru

Katar, choć banalna sprawa, to przyprawia niejedną mamę o zawrót głowy. Wydawać by się mogło, że z jego leczeniem nie może być problemów. Zadanie homeopaty polega „tylko” na wyborze odpowiedniej rubryki z Repertorium i znalezieniu właściwego remedium. Na przykładzie kataru spływającego po tylnej ściance gardła spróbuję przybliżyć ordynowanie leku. W takim przypadku rubrykę, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze leków jest katar-zstępujący. W niej znajdują się następujące leki: Ars, Bry, Carb-v, Iod, Kali-c, Lyc, Phos, Stict, Sulf, Tub. I co dalej? Rubryka jest, leki są. Który lek należy zatem podać?

Leczenie kataru

Może zapytamy Panią Goździkową?


Nasz ekspert wskazuje Bryonię z którą ma dobre
doświadczenie w leczeniu tejże dolegliwości.
Niestety, lek w przypadku naszego dziecka nie
przyniósł oczekiwanej poprawy. Czyżby homeopatia
nie działała, a może rację mają jej oponenci,
że w przypadku poważniejszych dolegliwości
bez antybiotyku ani rusz?


Doświadczony homeopata odpowie inaczej. Lek był podany z pominięciem zasady podobieństwa. Oznacza ona ordynowanie leku nie tylko na określoną chorobę ale przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wszystkie komponenty składające się na przebieg choroby takie jak: rozwój choroby: szybki czy powolny; modalności oznaczające co zmniejsza lub zwiększa dolegliwości czy też symptomy towarzyszące np. ból głowy z nudnościami. W naszym przypadku charakterystyczne jest, że dziecko pomimo choroby jest w dobrej kondycji i bawi się zabawkami z rodzeństwem. To oznacza, że podanie leku Bryonia było niewłaściwe, gdyż osoby potrzebujące tego leku unikają kontaktu z innymi, wolą leżeć w łóżku w samotności i unikają ruchu.

A może by tak podać kolejny lek z rubryki np. Arsenicum? Niestety i w tym przypadku odnieślibyśmy klęskę. Osoby w stanie Ars jęczą i widać po ich zachowaniu, że ciężko znoszą chorobę, podobnie do Carbo-v, które jest osłabione i spoczywające spokojnie w swoim łóżku. Brak sukcesu zauważymy, gdy będziemy podawać Iod, Kali-c, Lyc czy Sticta, która charakteryzuje się potrzebą ciągłego czyszczenia nosa pomimo tego, że nic nie wydmuchuje. Leki wchodzące w grę to Phos i Sulf. Oba te leki charakteryzuje to, że dziecko w chorobie nawet przy gorączce 38 stopni bawi się jakby było zdrowe. A co je różnicuje? Obydwa te leki mogą być krnąbrne i niezdyscyplinowane. Na uwagę zasługuje sposób reagowania na prośby rodziców. Phos zgadza się i nie robi z tego powodu tragedii, po czym zapomina co miał zrobić. Sulf zaś, jako osoba dominująca, próbująca rządzić w domu odpowie takim tonem, że dorosły może się zastanawiać: „kto tu kogo wychowuje?”

Ten przykład ma Państwu pomóc w zrozumieniu ordynowania leków homeopatycznych i być przestrogą przed rutynowym stosowaniem homeopatii bez uwzględnienia wszystkich jej zasad, gdyż może to prowadzić do rozczarowania.

Dr Arkadiusz Stankiewicz

Wszystkie wiadomości

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.